Максим Білявський, кандидат технічних наук, радник Міністра енергетики та вугільної промисловості України, в ексклюзивному інтерв’ю розповів як уникнути вигорання, де знаходити ресурс для розвитку та для чого потрібні кризові ситуації
«…Потрібно змінити відношення до будь-яких кризових ситуацій і сприймати їх, як життєвий урок. Без криз немає прогресу, тому не варто боятися труднощів та змін. Не можна стати справжнім професіоналом, працюючи в тепличних умовах. Екстремальні ситуації змушують нас аналізувати промахи та помилки і швидко знаходити вихід, який є завжди»
– Як уникнути вигорання?
– На мій погляд важливо спочатку зрозуміти, що ж таке професія і чому виникає вигорання. Отже, професійний розвиток – це подорож від початку трудової діяльності до мрії. Такий процес можна порівняти з рухом автомобіля по магістральному шосе. За цей відрізок часу ми долаємо перешкоди різного рівня, зустрічаємо однодумців і опонентів, вчимося самі та вчимо інших. При цьому важливо пам`ятати, що ми самі складаємо та коригуємо маршрут свого руху. Тому дуже важливо нам самим знайти баланс між швидкістю та тривалістю своєї подорожі. Інакше якщо перевтомлений водій вчасно не зупиняється для відпочинку, виникає ризик заснути за кермом.
Так і в трудовій діяльності. Якщо вчасно не виявити перших ознак професійного вигорання, можна так і не досягти своєї мрії. Але як їх розпізнати?
Якщо у своїй діяльності ви помічаєте інерційність процесів та відсутність перспектив кар'єрного зростання, наступна стадія – втрата інтересу до безпосередніх обов'язків на роботі і емоційна дратівливість від перебування в офісі. Апогей професійного вигорання – внутрішнє відчуття колапсу, яке супроводжується дратівливістю і викривленим сприйняття реальності.
– Де знайти ресурс для розвитку?
– По-перше, підтримувати віру в своє професійне майбутнє. Найкраще це робити, склавши орієнтовний стратегічний план власного розвитку: мета, засоби, контрольні показники виконання плану.
По-друге, сприймати свою професійну діяльність, як постійні спортивні змагання. Ваші головні суперники в умовному батлі – ваші конкуренти, і 70% з них повинні бути сильніше вас. Ваше головне завдання – перемога, але для цього потрібно розвивати професійну думку. Це легко зробити, сприймаючи виконувану роботу як щоденний тренажер, але для мислення. Причому після такого тренажера повинен бути баланс втоми і задоволення. Результатом такого тренування повинно стати генерування нових ідей та проектів, які виведуть вас на переможний олімп. Якщо їх немає, слід перейти на іншу роботу або влаштувати собі короткостроковий відпочинок, який буде ефективним тільки за умови повного відключення від справ.
Хоча, за новітньою концепцією win-win, навіть конкуренти можуть стати друзями, якщо ми поставимо за мету гармонійний розвиток ринку та включимо їхні інтереси у своє бачення можливостей. Тоді виграє кожен, а, головне, клієнт отримає більш досконалий товар чи послугу.
– Що робити в складних ситуаціях, близьких до кризових?
– Потрібно тимчасово зупинитись і знайти відповідь на питання: що корисного для себе з даної ситуації я можу винести? Насправді потрібно змінити відношення до будь-яких кризових ситуацій і сприймати їх, як життєвий урок. Без криз немає прогресу, тому не варто боятися труднощів та змін. Не можна стати справжнім професіоналом, працюючи в тепличних умовах. Екстремальні ситуації змушують нас аналізувати промахи та помилки і швидко знаходити вихід, який є завжди.
– Як відновитись після робочого тижня/вихідних?
– Все дуже просто, не важлива методика відновлення, головне знайти інструмент. Для цього потрібно зрозуміти навіщо ти працюєш? Якщо перш за все заради власних амбіцій, – це дорога в нікуди і відновити сили буде складно, принаймні вдасться це зробити на короткий період. Якщо для забезпечення благополуччя інших, наприклад своєї родини – тоді це той необмежений акумулятор, який здатний підтримувати та відновлювати сили постійно.
– Які використовуєте прийоми тайм менеджменту під час довготермінового та короткотермінового планування і протягом дня?
– На мій погляд, для досягнення своєчасного та успішного результату, вкрай важливо розуміти структуру задачі та визначити пріоритетність цілей. Для цього найперше слід визначити глобальну мету, чого ми хочемо досягнути? Наступним кроком потрібно обрати стратегію досягнення мети. Найдієвішим методом є визначення та розв`язання локальних задач, які в сукупності гарантують отримання очікуваного результату. Головною умовою досягнення результату є дотримання дисципліни виконання та розуміння персоналом природи задачі. Для цього потрібно перетворити процес досягнення очікуваного результату в формат технологічного процесу, який складається з конкретних операцій та обмежений по часу. Зрозумілим прикладом такого підходу, є приготування будь-яких страв суворо по рецепту.
– Приведіть приклади та особисті інструменти/практики управління часом.
– Такий підхід раніше успішно апробував під час розбудови комунікацій на позиціях радника Міністра енергетики та вугільної промисловості України, керівника прес-служби АТ «Укртрансгаз». Описаний мною підхід дав свої результати і коли займав позицію директора з персоналу ПАТ «Магістральні газопроводи України», де мав глобальну задачу – забезпечити повноцінну діяльність незалежної наглядової ради. Що це означає? Це сукупність локальних задач, починаючи від створення офісу виконавців і закінчуючи проведенням щомісячних засідань. Пишаюсь таким досвідом, адже персоналом в 12 осіб ми вирішували завдання, над розв`язанням яких в інших компаніях задіяно 30 професіоналів. Лише за рахунок дотриманням чіткої технології виконання та визначення відповідальних вдалось успішно розв`язувати такі задачі. На сьогоднішній день впроваджена система організації роботи офісів успішно функціонує, а я можу працювати над розв'язанням нових, не менш цікавих задач.
– Дякуємо за цікаве інтерв’ю та корисні професійні поради колегам.
– Дякую і вам. Запрошуйте ще. Для мене це можливість осмислити певні професійні здобутки, подивитись на власний досвід під іншим кутом, зробити певні висновки та зазирнути за обрій майбутніх досягнень.
Бесіду вела Оксана Тодорова

Ассоциация корпоративных медиа Украины благодарит Максима за интересное интервью и ценный обмен опытом. Приглашаем продолжить обсуждение актуальной темы в рамках бизнес-форума "Инновации в коммуникациях. Тренды 2019" 5 ноября 2018 г.
Традиционно, в рамках форума будет представлена выставка проектов участников конкурса «Лучшее корпоративное медиа Украины 2018».
Форум «Инновации в коммуникациях. Тренды 2019» -- Витамины для вашего развития и вдохновения!
Подать заявку на участие в конкурсе: /contest/application/
Подать заявку на участие в форуме:
https://goo.gl/ojoErK
|